İmalat sanayiileri

Mersen imalat sanayileri için enerji verimliliğini destekleyen ve diğer teknolojik gelişmelere ayak uyduran geniş bir ürün yelpazesi ve amaca yönelik çözümler sunmaktadır.

Daha yüksek enerji verimliliği, daha güvenli imalat süreçleri

Mersen aşağıdaki konulardaki uzmanlığını müşterilerine sunmaktadır:

Yüksek sıcaklıklara dayanım

 • Grafit
 • Karbon izolasyon

Korozyona dayanım

 • HCl sentez üniteleri
 • Isı eşanjörleri
 • Reaktif metallerden kolonlar
 • Armylor fluoropolimer borular

Elektriksel iletkenlik

 • Grafit

Motor ve Jeneratör Performansı   

 • Kömür Fırçalar ve Kömür Fırça Yuvaları
 • Bilezikler
 • Sinyal&Güç Transfer Sistemleri

Elektrik Tesisatının Performansı  

 • Sigortalar (Aşırı Akım Koruma Ekipmanları)
 • SPD (Aşırı Gerilim Koruma Ekipmanları)

Güç Dönüşümü

 • Soğutucu çözümleri
 • Lamine busbarlar
 • Yarıiletken koruması

 

Metalurji

Metalurji

Mersen, demir, çelik ve alüminyum fabrikalarına yönelik olarak; sıcaklık, nem, toz, aşındırıcı atmosfer, düşük ve aşırı yüklü makineler, vb. zorlu çalışma koşullarına göre uyarlanmış yüksek kaliteli mühendislik çözümleri sunmaktadır.

Metal endüstrisindeki soğuk hadde, sıcak hadde, levha hadde, çubuk hadde, elektrolitik kalay kaplama, galvaniz hatları, vinçler vb. pek çok uygulamada üstün performans gösterecek güç aktarma ekipmanları, antikorozif malzemeler ve elektrik koruma ekipmanları dizayn ediyor; bunun yanında da servis ve eğitim hizmeti sunuyoruz.

Fırın

Fırın

Mersen, yüksek sıcaklık fırınları ve tamamlayıcı ekipmanları için eksiksiz bir ürün portföyü sunar.

Termal uygulamalar

 • Atmosfer kontrollü ve vakumlu fırın
 • Lehimleme Fırını
 • Isıl işlem fırını
Sinterleme

Sinterleme

Mersen farklı sinterleme işlemlerinde kapsamlı bir mühendislik tecrübesine sahiptir. Sinterleme, ısı ve / veya basınç etkisiyle seramik veya metal tozlarından bir nesne üretmek için kullanılan çok eski bir işlemdir.

Modern endüstride, yüksek teknolojide seramik ve toz metalurjisi için birçok yeni uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamalar zorlu basınç ve sıcaklık koşullarını içeren üretim sürecine cevap verebilecek grafit refrakter ürünlerimizin kullanılmasını gerektirir.

Cam

Cam

Cam şekillendirme: Akıllı telefonlar için kıvrımlı ekranlar

Yeni nesil akıllı telefonlar kavisli ekranları ve pürüzsüz şekilleri ile harika bir görüntüye sahiptir. Bu söylemin arkasında, mükemmel kıvrımlara sahip bir ekran üretimi için zorlu bir cam şekillendirme süreciyle beraber maliyetleri azaltmaya yönelik yoğun bir baskı da vardır. İzostatik grafit ve sıcak camın taşınmasında pazar lideri olarak Mersen, bu beklentilere cevap verebilmek için özel grafit kaliteleri geliştirmektedir.

Cam taşınımı

CERBERITE®: "Erimiş camın paketlenmiş son ürüne dönüşüm oranınızı iyileştirir. Mersen, cam sanayiinde yaygın olarak kullanılan grafit kaliteleri, kompozitler ve metalik sistemler üretmektedir. Lider markası CERBERITE®, 1,200 ° C'deki sıcak cama temas ve taşıma işlemleri için kullanılabilmektedir.

Tel ve kablo üretimi

Tel ve kablo üretimi

Mersen, kablo fabrikalarındaki tavlama, kaplama, ekstrüzyon, büküm ve demetleme gibi süreçlerde kullanılmak üzere bu fabrikaların zorlu sıcaklık, toz ve diğer çevre koşullarına en uygun şekilde adapte olacak mühendislik çözümleri sunar.

Bu ürün ve hizmetler; elektriksel koruma ekipmanları, çeşitli güç ve sinyal transfer ekipmanlarıyla beraber çeşitli bakım ve eğitim programlarını da içermektedir.

FHP motorlar

FHP motorlar

Mersen, küçük güçlü motorlarda kullanılmak üzere geniş bir karbografitik, bakalit, elektrografit ve metal grafit kömür fırça seçenekleri sunmaktadır.

Kağıt endüstrisi

Kağıt endüstrisi

Günümüzde kağıt imalat sürecinde yüksek sıcaklıklara, neme, ani yük değişimlerine, toza ve aşındırıcı ortamlara dayanıklı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Üretim süreci 4 ana aşamaya ayrılmıştır: Bunlar hammaddenin yani odunun hazırlanması, kağıt hamurunun hazırlanması, kağıdın imalatı ve kağıdın şekillendirilmesi olarak ifade edilebilir.

Mersen bu 4 aşamada da kullanılmak üzere ekipman üreticilerine ve bakım ve onarım uzmanlarına yüksek kaliteli mühendislik çözümleri sunmaktadır. Bu ürünler arasında çeşitli proses ekipmanları, güç aktarma ekipmanları, servis ve bakım hizmetleri, mekanik ve sızdırmazlık çözümleri ile beraber elektriksel koruma ekipmanları bulunmaktadır.

Su arıtma tesisleri

Su arıtma tesisleri

Suyun doğru kullanımı küresel bir konu olarak karşımıza çıkmakta ve su kaynaklarının yönetimi bugün dünyanın karşılaştığı en zorlu ve en önemli sorunlardan biri olarak görülmektedir.

Mersen olarak suyun arıtımında, güç transferinde ve elektriksel korumada katkı sağlayacak farklı ürünler sunmaktayız.

Kalıp üretimi

Kalıp üretimi

Kalıpların kalitesi, maliyeti ve tedarik süresi, otomotiv ve tüketici elektroniği gibi seri imalata dayalı sektörlerde üretim sürecinde hayati önem kazanmaktadır.

Bu nedenle bu sektörlere hizmet veren kalıp üreticileri pazarın ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve müşterilerine rekabette avantaj sağlayabilecek teknolojik çözümler üretebilmek için güçlü bir baskı altındadırlar.

Mersen olarak bu kalıp üreticilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek; maliyetleri düşürürken performansı arttıracak en uygun çözümler üretmek için geniş bir grafit ürün portfoyü sunmaktayız.

Kauçuk, lastik, plastik

Kauçuk, lastik, plastik

Günümüzde Kauçuk, Lastik ve Plastik endüstrisinde de yüksek sıcaklıklara, sabit veya değişken hız ve yüklere, neme, toza, çevreye vb. zorlu koşullara uyum sağlayacak ekipmanlar istenmektedir.

Mersen; hammadde hazırlama, karıştırma, ekstrüzyon, enjeksiyon ve son işlem gibi farklı üretim süreçlerinde kullanılmak üzere müşterilerine çeşitli güç transfer ekipmanları, elektrik koruma ekipmanları ve servis, bakım hizmeti sunmaktadır.

Çimento

Çimento

Çimento fabrikalarında çalışan ekipmanların yüksek sıcaklık, nem, toz, aşırı yük, boşta çalışma gibi zorlu çalışma koşullarına cevap verebilecek nitelikte olması istenmektedir.

Mersen; çimento sanayiinin ihtiyaç duyduğu çeşitli elektrik güç aktarımı, mekanik, sızdırmazlık ve elektriksel korumaya yönelik ürünlerini müşterilerine sunmaktadır.

MERSEN Istanbul Sanayi Ürünleri A.Ş.
Head Office
G.O.S.B. Ihsan Dede Cad. 900. Sokak
Kocaeli 41480 Gebze

T: +90 262 677 19 54 / 60