Korozif kimyasallar

Korozyona dayanıklı ekipmanlar

Korozif ortam ve yüksek sıcaklık içeren çalışma koşullarında malzeme seçimi; tasarlanan ürünün performansı için en önemli kriterdir. 120 yılı aşkın bir süredir tecrübeye sahip olan Mersen bu ortam koşullarına uyum sağlayacak müşteriye özel çözümler üretir.

Malzeme seçimi, ısı transferi ve proses teknolojilerindeki uzmanlığımız

Mersen özellikle Fosforik asit, Klor-Alkali tesisleri, İlaç sanayi için etken madde üretimi, İzosiyanatlar, Asit üretimi ve diğer özel kimyasalların üretim süreçlerindeki zorlu koşullarda performans gösteren ekipmanlar dizayn etmektedir. 

Proses Ekipmanları ve Bakım Hizmeti

Mersen; yüksek sıcaklıklarda ve korozif ortamlarda çalışabilen proses ekipmanlarının üretiminde uluslararası alanda kabul görmüş uzmanlığıyla aşağıdaki malzemeleri müşterilerinin kullanımına sunmaktadır:

  • Isı eşanjörleri
  • Kolonlar, Reaktörler ve Basınç Tankları
  • Üretim Teknolojileri
  • Servis ve Bakım
  • Borular, flanşlar ve diğer bağlantı ekipmanları
  • Patlama Diskleri
  • Malzemeler.

 

Fosforik asit

Fosforik asit

Fosforik asit (H3P04), esas olarak gübre üretiminde kullanılır.

Mersen, ıslak fosforik asit üretiminin ön işlem (konsantrasyon) ve işlem sonrasındaki (deforasyon) bir parçası olan korozyona dayanıklı işlem ekipmanları sunar.

Klor-alkali

Klor-alkali

Mersen, HCl brülör teknolojisi için mühendislik ve ekipman tedarikini birleştirerek, güvenlik ve çevre için en iyi tasarımı sunan dünya lideridir.

Aktif ilaç maddeleri

Aktif ilaç maddeleri

İlaç sektöründe etken madde üretimi

İlaç sektöründe API’ler yani etken maddeler ilaçların tedavi edici özelliklerini veren maddelerdir. Katma değeri yüksek ürün grubundaki API yani etken maddenin üretimi için korozyona dayanıklı reaktörler, damıtma elemanları, PTFE kaplı borular gerekmektedir.

Izosiyanat

Izosiyanat

TDI ve MDI


İzosiyanatların esas kullanım yerleri inşaat ve otomotiv sanayii için poliüretan köpük üretimidir. TDI ve MDI, yüksek sıcaklıklarda; yüksek asidik ve korozif ortamlarda üretilir.

Asit üretim ve işleme

Asit üretim ve işleme

İşlem, geri kazanım, konsantrasyon ve seyreltme


Hidroklorik asit, dünyadaki klor endüstrisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Üretilen HCl'nin çoğu, klorlama reaksiyonları yoluyla bir yan ürün olarak üretilir. Yaklaşık 40 farklı üretim sürecinde bir yan ürün olarak üretilen HCL aynı zamanda 110 kadar farklı üretim sürecinde ise hammadde olarak kullanılmaktadır.

Mersen, HCI’in (hidroklorik asit veya hidrojen klorürden) işlenmesi (organik veya inorganik ayrıştırma), herhangi bir oranda konsantre edilmesi, geri kazanımı, kurutulması, seyreltilmesi ve sıvılaştırılması gibi süreçler için korozyona dayanıklı ekipman ve sistemler sunmaktadır.

Özel kimyasalların üretimi

Özel kimyasalların üretimi

Özel kimyasallar endüstriyel boya ve tatlandırıcılardan zirai kimyasallara (bitki sağlığı ürünleri) kadar çok sayıda ürünü içermektedir.

Özel kimyasalların üretim sürecinde korozyona dayanıklı reaktör, damıtıcı, kolon ve PTFE kaplı boruların kullanılması gerekmektedir.

MERSEN Istanbul Sanayi Ürünleri A.Ş.
Head Office
G.O.S.B. Ihsan Dede Cad. 900. Sokak
Kocaeli 41480 Gebze

T: +90 262 751 02 62 to 67